Gabrieli – de Sermisy – Willaert – Priuli – Cavalli – Legrenzi – Castello – Riccio – Rovetta – Monteverdi – Merula – Marini – de Rore – Striggio
Gawain Glenton, sinkki ja liidaus
Marianna Henriksson, cembalo, urut ja liidaus
Suomalainen barokkiorkesteri
Konsertin keskiössä on 1600-luvun Venetsian pramea musiikkielämä. Kaupunki oli musiikillisen innovaation keskus, mikä on tunnetusti totta Claudio Monteverdin (1567–1643) ja tämän aikalaisten vokaalimusiikissa. Myös instrumentaalimusiikissa tapahtui isoja muutoksia. Giovanni Gabrielin (n. 1553 – 1612), Dario Castellon (1602–1631), Francesco Cavallin (1602–1676) ja Giovanni Rovettan (n. 1595/97 – 1668) kaltaiset säveltäjät toivat instrumentaaliteoksiinsa kaiken sen intohimon ja virtuoosisuuden, jotka yhdistettiin uuteen barokkityyliin. Castello jopa kuvasi sonaattiensa olevan "stil modernoa".
1500- ja 1600-lukujen musiikkiin erikoistunut brittiläinen Gawain Glenton soittaa konsertissa sinkkiä, jota Suomessa ei kovin usein kuule. Sinkki (ital. cornetto) on vaskisoitin, joka oli laajemmin käytössä 1400-luvun lopusta 1600-luvun loppuun. Kukoistuskausi osui suunnilleen vuosiin 1550–1650. Sinkin soinnin ajateltiin olevan soittimista lähimpänä ihmisäänen kauneutta, mikä olikin soittimelle suuri kohteliaisuus. Sinkin käyttö väheni musiikkimaun muuttuessa 1700- ja 1800-lukujen aikana. Sillä ei ole modernia vastinetta.
Konsertti kuuluu Ritarihuoneen residenssisarjaan, jonka teemana keväällä 2023 on "Paluu juurille". Ensimmäisessä konsertissa 10.3. se tarkoittaa barokkiorkesterin perusohjelmistoa, toisessa 29.4. varhaista musiikkia ja kolmannessa 19.5. esimerkiksi luontoon tai sävellystyylien piirteisiin viittaavaa elementti-käsitettä.
Kesto: 1 t 45 min (sis. väliajan)
FiBOn taiteellinen suunnittelija Marianna Henriksson alustaa konsertin Ritarihuoneella 29.4. kello 17–17.30.